Wycieczka do Starego Gaju
W jesienny, ciepły dzień klasy trzecie wybrały się na wycieczkę do Starego Gaju.
W czasie spaceru po lesie dzieci poznawały warstwy oraz typy lasu. Uczyły się rozpoznawać rośliny oraz zwierzęta charakterystyczne dla poszczególnych warstw, wypełniając przygotowane karty pracy. Podczas wędrówki do rezerwatu przyrody „Stasin” odkrywały znaczenie lasu i sposoby ochrony przyrody. Był także czas na krótki odpoczynek i małą przekąskę. Dzieci przyjechały do szkoły trochę zmęczone, ale bardzo zadowolone.
Joanna Stępniak
Elżbieta Pizoń
„Święto pieczonego ziemniaka”
We wrześniu obchodzimy „Święto pieczonego ziemniaka”, a więc jest to doskonała okazja do wspólnej zabawy i integracji. Właśnie dlatego uczniowie klas drugich i trzecich naszej szkoły, ich rodzice, wychowawcy i Dyrekcja szkoły spotkali się w „Stajni Drwal”.
Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, dzieci poznawały zwierzęta hodowane w tym gospodarstwie, obserwowały lekcje jazdy konnej. Inni w tym czasie na placu zabaw organizowali turniej piłki nożnej, szukali sposobu na relaks i aktywny odpoczynek.
Po ogromnej dawce pozytywnych emocji wszyscy wzięli udział w degustacji pieczonych kiełbasek, ziemniaków i szaszłyków. Wspólne zabawy, degustacja przygotowanych potraw, długie rozmowy były świetną okazją do integracji naszej społeczności szkolnej.
Z dobrym humorem oraz uśmiechem na twarzach, na których pozostawały jeszcze ślady pieczonych smakołyków, zakończono obchody „Święta pieczonego ziemniaka”.
Zapraszamy na kolejne święto za rok!
wych. kl. 2a Elżbieta Łączka- Demczuk
wych. kl. 3a Elżbieta Pizoń
wych. kl. 3b Joanna Stępniak
Uczniowie naszej szkoły na Festiwalu Nauki
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XIX Lubelskim Festiwalu Nauki, który odbył się 18-24 września 2023 r. pod hasłem „Nauka dla przyszłości”. Organizacji tegorocznej edycji przewodniczył Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.
Festiwal był niepowtarzalną okazją, by poznać najnowsze osiągnięcia naukowe i technologiczne oraz spotkać wybitnych naukowców i ekspertów z różnych dziedzin.
Tegoroczny Festiwal wpisał się jako wyjątkowe wydarzenie w naszym kalendarzu szkolnym, dostarczył nie tylko wspaniałych wrażeń, ale również poszerzył horyzonty i umożliwił uczniom zrozumienie, jak nauka i technologia kształtują naszą przyszłość.
Uczniowie klas 3. uczestniczyli w następujących projektach:
1. Bajkowe Przygody: Kino dla Małych Odkrywców
2. Klocki zostały rozDANE
3. Odkryj tajemnice języka: Warsztaty zgłębiające powstanie ludzkiego języka.
4. Pokazy Słońca przez teleskopy.
5. Maleńkie cudeńka – Niezwykła pasja kolekcjonerska temperówek.
6. Jak pomagać dzikim zwierzętom?
Wychowawcy klas 3.
Wycieczka klas drugich do Warszawy
19 czerwca klasy drugie wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Skorzystały z dofinansowania 5000 zł do wycieczki w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. Program wycieczki był bardzo bogaty. W Centrum Nauki Kopernik uczniowie mieli możliwość eksperymentowania z blisko 200 eksponatami i obejrzenia wystaw czasowych. W Planetarium zachwycił ich pokaz „Strefa nieba” i film pt. „Zaczarowany Globus”. Podczas spaceru po Starym Mieście zobaczyli: Kolumnę Zygmunta, Rynek, Pomnik Małego Powstańca i Archikatedrę św. Jana Chrzciciela. Ostatnim miejscem, jakie zwiedzili w stolicy, był Stadion Narodowy.
Wycieczka była bardzo udana. Dzieci wróciły do domu zmęczone, ale zadowolone.
Joanna Stępniak, Elżbieta Pizoń, Izabela Janczak-Nowicka, Paulina Dziurdzia
Zdrowe śniadanie w szkole
W kwietniu uczniowie klasy pierwszej i klas drugich przygotowywali zdrowe śniadanie w szkole. Na stole znalazły się zatem: pieczywo różnego rodzaju i kształtu, wędliny, jajka, płatki owsiane, szaszłyki, sery, owoce, warzywa, sałatki, jogurty. Uczniowie przygotowali pyszne, kolorowe i bardzo zdrowe kanapki. Dzieci potrafiły dzielić się przyniesionymi produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Podczas wspólnego śniadania w każdej klasie zwracano uwagę nie tylko na wartości odżywcze, ale i na kulturę jedzenia.
Po takim śniadaniu dzieci nabrały dużo energii i mocy, aby sprostać szkolnym obowiązkom.
wych.1a – Elżbieta Łączka- Demczuk, wych. 2a – Elżbieta Pizoń, wych. 2b – Joanna Stępniak
Wielkanocne warsztaty
W piątkowy poranek 24 marca uczniowie klasy III A uczestniczyli w wielkanocnych warsztatach w Dzielnicowym Domu Kultury w Lublinie przy ulicy Krańcowej. Z ogromnym zapałem wykonywali zające i pisanki. Zdobili je suknem, wyciętymi z kartonu i samoprzylepnego papieru kurczaczkami oraz innymi postaciami. Wszyscy byli zadowoleni z wykonania swoich prac. Dziękujemy Pani Monice Szydłowskiej za zaproszenie i poprowadzenie doskonałych warsztatów.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Poznajemy historię II wojny światowej…
23 marca najmłodsi uczniowie naszej Szkoły wyjechali do IPN na spektakl teatralny „Historia Wojtka Niedźwiadka” – żołnierza II Korpusu Polskiego. Niedźwiedź Wojtek był przyjacielem żołnierzy z Armii Generała Władysława Andersa. Przebył z nimi szlak bojowy przez Bliski Wschód aż do Włoch. Wszędzie, gdzie się pojawiał, wywoływał wiele zamieszania, ale też był źródłem mnóstwa radości i śmiechu. Brał udział w bitwie o Monte Cassino. Spektakl z udziałem aktorów i maskotki misia wymagał interakcji ze strony odbiorców – uczniów, co było nie lada gratką i żywą lekcją historii dla tak młodego odbiorcy. Polecamy!
Elżbieta Demczuk-Łączka, Joanna Stępniak, Magdalena Szmyd-Skórczewska
Dzieciaki sadzeniaki
Uczniowie klas I a oraz III a, poszukując wiosny, trafili do Centrum Ogrodniczego, w którym uczyli się sadzić kolorowe prymulki. Dowiedzieli się, do czego służy keramzyt wsypywany na dno doniczki, dlaczego ziemia powinna być świeża oraz dlaczego trzeba wybrać „zdrową“ sadzonkę wybranej rośliny. Dowiedzieli się również, jak dbać o swoje kwiaty, by mogły rosnąć i kwitnąć jak najdłużej.
Elżbieta Łączka-Demczuk, Magdalena Szmyd-Skórczewska
Warsztaty „Giuseppe dzieciom”
W ramach realizowanego programu edukacyjnego „Europa i my” klasa 2b wybrała się na warsztaty kulinarne do lubelskiej restauracji Giuseppe. Podczas wizyty dzieciaki zostały oprowadzone po restauracji „od kuchni” i samodzielnie wykonały bułeczki do zabrania ze sobą po warsztatach.
W międzyczasie właściciel restauracji opowiadał uczestnikom ciekawostki na temat Włoch i kuchni włoskiej. Potem uczniowie uczyli się robić pizzę i każdy wykonał ją według własnego projektu. Na koniec nastąpiła wspólna uczta. Daniem głównym były oczywiście samodzielnie zrobione pizze!
Dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat Włoch oraz z dużym zaangażowaniem wykonały swoje pizze. Warsztaty bardzo się wszystkim podobały.
Joanna Stępniak – wychowawca kl. 2b
Poznajemy historię Lublina
6 lutego 2023 r. uczniowie klasy III a poznawali historię swojego miasta, spacerując Lubelską Trasą Podziemną, która biegnie pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Historię rozwoju Koziego Grodu przybliżyły im makiety, ukazujące osadnictwo na terenie obecnego Lublina od XIII wieku. Wielu emocji dostarczyła uczniom ruchoma makieta Wielkiego Pożaru z 1719 r., wzbogacona o światło i dźwięk. Pani przewodnik opowiadaną przez siebie historię miasta przeplatała legendami, m.in. o czarciej łapie.
Spacerując wybrukowanymi uliczkami Starego Miasta i Placem Zamkowym, zobaczyliśmy, jak pięknym i starym miastem jest Lublin.
Na koniec wspólnie zjedliśmy pyszne pączki w piekarni „Bułka i kromka”. To był dla wszystkich niezapomniany Tłusty Czwartek.
Magdalena Szmyd-Skórczewska, wychowawca klasy III a
Wyjście klas drugich na „tańcobajki” w Radiu Lublin
W tym roku drugie klasy udały się na niezwykłe przedstawienie do Radia Lublin. Tańcobajki pt. „Dżungla przyjaźni” zabrały dzieci w niezwykłą podróż do Ameryki Południowej.
Spektakl opowiadał o relacjach rówieśniczych i tworzeniu przyjaźni we współczesnym świecie. To mądra opowieść, która rozbawiła nas i wzruszyła. Jak w każdej tańcobajce, dzieci zostały zaangażowane do aktywnego udziału w przedstawieniu, a klimatyczna muzyka pomogła przenieść się za ocean.
Po spektaklu czekała na uczniów jeszcze jedna niespodzianka – spotkanie ze św. Mikołajem i drobne podarunki. Radościom nie było końca.
Joanna Stępniak – wychowawca kl. 2b
Elżbieta Pizoń – wychowawca kl. 2a
Andrzejki uczniów klas 1-3
Jak co roku, w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas 1-3, która jest dobrą okazją do integracji dzieci z różnych klas.
Nasi wychowankowie mogli dowiedzieć się, co czeka ich w przyszłości: szczęście, pieniądze, pech czy może jakaś inna niespodzianka. Oczywiście, każdy uczeń doskonale wiedział, że wróżba jest magią, pozwala przenieść się na krótko w świat marzeń i fantazji, dlatego nie należy w nią do końca wierzyć. Całą imprezę uświetniła fantastyczna muzyka, przygotowana przez animatorów, która zachęcała do wspólnych tańców, zabaw i pląsów.
Wychowawcy klas 1-3
„Cudeńka warzywno-owocowe” uczniów klas 1-3
Uczniowie klas I-III uczestniczyli w kolejnych zajęciach promujących zdrowe odżywianie, które były realizowane w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole”. Po cyklu „owocowych zajęć” przyszła kolej na warzywa. Uczniowie doskonale rozpoznają owoce i warzywa z polskich pól i ogrodów, nazywają je, wiedzą pod jaką postacią można je spożywać oraz jaką wartość odżywczą kryją w sobie.
Owoce i warzywa to również doskonały i niezwykle ciekawy materiał do zabaw konstrukcyjnych. Ze zgromadzonych w klasie owoców i warzyw uczniowie wykonali „prawdziwe cudeńka”. Powstały śmieszne ludziki, zwierzątka, zabawki i inne przedziwne stworki. Teraz ozdabiają hol naszej szkoły i klasy.
Jak im się udało? Oceńcie sami.
Wychowawcy klas 1-3
Klasy drugie na grobach Lotników
Dnia 28 października z okazji zbliżających się Świąt Wszystkich Świętych oraz Zaduszek klasy drugie wybrały się na cmentarz przy ulicy Lipowej w Lublinie. Odwiedziły tam groby Lotników Polskich – patronów naszej szkoły oraz osób związanych z lotnictwem. Dzieci oddały hołd polskim lotnikom poprzez uczczenie ich pamięci modlitwą. Chętnie pomagały też w sprzątaniu nagrobków i zapalaniu zniczy. Była to dobra okazja do przybliżenia dzieciom historii naszej ojczyzny.
Joanna Stępniak, Elżbieta Pizoń
Warsztaty kulinarne “Giuseppe dzieciom”
19 października 2022 r. uczniowie klasy 2a wybrali się na zajęcia kulinarne do Pizzerii „Giuseppe” w Lublinie. Celem wycieczki było poznanie wyposażenia pizzerii, profesjonalnego sposobu przygotowywania pizzy oraz przypomnienie zasad kulturalnego zachowania w restauracji podczas spożywania posiłku. Najpierw uczniowie poznali sposób wykonywania ciasta na pizzę, a następnie wybrali składniki potrzebne do jej przygotowania. Po zapoznaniu się z techniką wykonania pizzy, dzieci wcieliły się w rolę kucharzy i przyrządziły swoje własne pizze z ulubionymi składnikami. Kiedy okrągłe przysmaki piekły się w gorącym piecu, uczniowie mieli czas na przypomnienie sobie zasad właściwego zachowywania się w restauracji i kulturalnego sposobu spożywania posiłków.
Wszyscy zgodnie stwierdzili, że pizza własnoręcznie wykonana smakowała wyśmienicie.
Wycieczka była bardzo udana, dzieci wróciły do szkoły bogatsze o nową wiedzę i doświadczenia.
wych. klasy 2a Elżbieta Pizoń
Wycieczka szkolna klas drugich
We wrześniu klasy 2a i 2b wybrały się razem na wycieczkę szkolną do Wronowa i Nałęczowa. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w pracowni Jargiło Glass Studio, gdzie dzieci miały okazję poznać historię powstawania szkła oraz uczestniczyć w pokazie tworzenia naczyń szklanych. Uczniowie próbowali swoich sił w pisaniu na placku szklanym. Własne wyroby dzieci zabrały ze sobą do domów.
Drugim punktem wycieczki była wizyta w Młynie Hipolit. Tam uczniowie zwiedzili Muzeum Skamieniałości oraz oglądali pokaz erupcji wulkanu. Dzieci miały okazję sprawdzić, w jaki sposób wygląda płukanie złota. Ostatnim punktem wycieczki był spacer po Parku Zdrojowym w Nałęczowie i wizyta w Palmiarni.
Dzieci wracały bardzo zadowolone, a także bogatsze o nowe doświadczenia i zdobytą wiedzę. Mamy nadzieję, że na wiosnę również zwiedzimy jakieś ciekawe miejsca.
wychowawcy kla 2a i 2b: Joanna Stępniak i Elżbieta Pizoń
Poznajemy polski folklor i pieśni ludowe
W środę 16 września 2022 r. w ramach XVIII Lubelskiego Festiwalu Nauki uczniowie klasy IIIa gościli w sali, w której przygotowują się do występów członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej. Zajęcia prowadziła pani Hanna Aleksandrowicz, która jest kierownikiem artystycznym Zespołu. Akompaniament na akordeonie zapewnił pan Mikołaj Naum, a w nauce krakowiaka i poloneza pomagali członkowie Zespołu.
Uczniowie nauczyli się tańczyć poloneza – klasyczny polski taniec narodowy, śpiewać i tańczyć krakowiaka, a także rozpoznawać ludowe stroje krakowskie, suknie polskich szlachcianek oraz Polek z okresu napoleońskiego.
Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Uśmiech nie schodził im z twarzy mimo wysiłku fizycznego, jaki musieli włożyć podczas zajęć w wykonywane figury taneczne.
Wychowawca: Magdalena Szmyd-Skórczewska
Klasa 3a w BEZPIECZNYM MIASTECZKU
Wtorkowe przedpołudnie 21 czerwca uczniowie klasy 3a spędzili w BEZPIECZNYM MIASTECZKU w Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym przy Lubelskim Oddziale Okręgowym Polskiego Czerwonego Krzyża. Celem wydarzenia było poznanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie wakacji. Szczególne zainteresowanie uczniów wzbudził pokaz szkolonych psów. Wszyscy dowiedzieli się, jak powinien wyglądać pierwszy kontakt z psem, oraz jak zachować się na wypadek ataku czworonoga. Kolejną ważną lekcją, która może uratować komuś życie, była resuscytacja. Wszyscy mieli możliwość wypróbowania swych umiejętności na fantomie. Uczniowie nauczyli się także uruchamiać wąż strażacki, mogli porozmawiać ze strażakiem, poznać pracę strażników miejskich oraz policji. Aby być widocznym na drodze, każdy z uczniów otrzymał znaczek i opaskę odblaskową. To była doskonała lekcja, która pozwoli wszystkim trzecioklasistom zachować się bezpiecznie w różnych sytuacjach podczas wakacji.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Klasy pierwsze w Ogrodzie Botanicznym
6 czerwca klasy 1a i 1b wybrały się razem na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego. Podczas spaceru dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat rosnących tam roślin. Odwiedziły też Dworek Kościuszków, gdzie obejrzały zabytkowe przedmioty oraz usłyszały wiele ciekawostek historycznych. Zwiedziły również szklarnię z roślinami tropikalnymi. Na koniec przyszedł czas na odpoczynek przy fontannie i zjedzenie małej przekąski. W tak pięknych okolicznościach przyrody wszystko smakowało wyśmienicie. Pogoda nam dopisała i dzieci wróciły bardzo zadowolone do szkoły.
„Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat” – rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne wśród uczniów klas 1-3
- Uczniowie klas pierwszych realizowali treści ekologiczne ujęte w blok tematyczny „Ziemia naszym domem”. Tematy przeprowadzonych zajęć to:
- Chcemy żyć w czystym świecie. Układanie haseł nawołujących do dbania o naszą planetę.
- Mamy sposoby na śmieci. Wykonanie pracy przestrzennej z różnych materiałów odpadowych „Potwór ekologiczny”.
- Co możemy zrobić dla środowiska? Wykonanie plakatów w grupach „Ratujmy Ziemię”.
- Dzień odkrywców. Mali ekolodzy. Grupowe wykonywanie mapy myśli „Czysta planeta”
- Uczniowie klasy 1a w związku z obchodami Święta Ziemi posadzili roślinki w słoiczkach, tworząc „Ogród w słoiku”.
- Uczniowie klasy 1b wzięli udział w międzyszkolnym konkursie plastycznym „Mój świat za 100 lat”. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 4 w Lublinie.
- Uczniowie klasy 2a wykonali zabawki z materiałów odpadowych „Ze starego nowe”.
- Kilku uczniów z klasy w ramach rozwijania swoich zainteresowań wykonuje projekty uzbrojenia wojskowego z ekologicznych materiałów odpadowych: hełmy, zbroje, kaski, czołgi, itp.
- Kolejnym działaniem w klasie było wykonanie urządzenia „ Klasowy pożeracz śmieci”. Został on wykonany przez jednego ucznia, umieszczony w klasie, a pozostali uczniowie wykorzystują go jako pojemnik na odpady papierowe.
- W klasie 2a odbyły się warsztaty ekologiczno – kulinarne – „Co możemy zrobić z chleba?” – uczniowie wykonywali w szkole z przyniesionego wcześniej suchego pieczywa ciast, chipsów, grzanek nowe dania.
- Uczniowie klasy 2a odbyli wycieczkę do ekologicznego ogrodu przydomowego – Co się dzieje późną wiosną? – poznawali sprzymierzeńców domowych ogródków.
- Uczniowie klasy 2b zdobyli certyfikat oraz dyplom dla EKO-KLASY, za wzięcie udziału w programie edukacyjnym EKO-EKSPERYMENTARIUM pod patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Uczniowie rozwijali dobre praktyki ekologiczne, takie jak: świadome robienie zakupów, sprzątanie czy oszczędzanie wody, a wszystko odbywało się w formie gry edukacyjnej on-line. - Uczniowie klasy 3a wzięli udział w konkursie „Chciałabym/chciałbym, żeby Bystrzyca i Zalew Zemborzycki…” w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2021”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na Fali”. Pierwszą nagrodę zdobyła – Julia Wiązowska. Jednym z celów konkursu było: Kształtowanie postaw proekologicznych, popularyzowanie zdrowego stylu życia oraz sposobu spędzania czasu wolnego.
- Ponadto uczniowie klasy 3a brali udział w bloku warsztatowym „Szkoła gotowania Junior“, zorganizowanym przez Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK w Domu Kultury „Czechów”. W czasie tych zajęć została przeprowadzona z nimi pogadanka na temat niemarnowania jedzenia „Jak przygotować zdrowy i smaczny posiłek z produktów, które zalegają w lodówkach?”
- W maju uczniowie klasy 3a wykonali lalki i różne rekwizyty ze zużytych przedmiotów codziennego użytku do lalkowego przedstawienia teatralnego przygotowanego w klasie.
- Uczniowie klasy 3b wykonali z resztek różnych materiałów, ozdób, koralików „Drzewka szczęścia”, które zaprezentowali na holu szkoły, a następnie podarowali swoim mamom z okazji ich święta.
- Wszyscy uczniowie klas 1-3 zbierali i przynosili do szkoły nakrętki, korki plastikowe, baterie i zużyte tonery. Wychowawcy klas wdrażali uczniów do segregowania śmieci w klasie i troski o czystość na swoim stanowisku pracy, aby stali się „Ambasadorami czystości”. Zachęcali uczniów do chodzenia na piechotę zamiast jeżdżenia autobusem.
W klasach 1-3 zakładane były hodowle rzeżuchy, szczypiorku i innych ziół jako przykład upraw ekologicznych. W czasie tych zajęć wychowawcy uświadamiali dzieciom, że stosowane przez rolników środki chemiczne niszczą środowisko naturalne wielu zwierząt, zanieczyszczają wodę i powietrze. Kontynuacją tego działania była wycieczka uczniów klasy 2a do sadu i przetwórni ekologicznych soków „Szczepanówka”, gdzie uczniowie poznali ekologiczne i naturalne sposoby ochrony upraw w ogrodzie i na polach.
Uczniowie poznawali również różne zioła, które następnie wykorzystywali do wykonania klasowych zielników „Zioła w naszej kuchni”.
Klasa III a w „Szkole Gotowania Junior“
W piątkowy poranek 8 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy III a brali udział w bloku warsztatowym „Szkoła gotowania Junior“, zorganizowanym przez Centrum Szkoleniowo-Edukacyjnym przy Lubelskim Oddziale Okręgowym PCK w Domu Kultury „Czechów“.
Celem zajęć było zachęcenie dzieci do samodzielnego przyrządzania posiłków i próbowania nowych smaków, a także podniesienie poziomu wiedzy na temat wartości odżywczej posiłków oraz kreatywne spędzenie czasu na wspólnym ich przygotowaniu. Uczniowie przekonali się, że szpinak w połączeniu z owocami tworzy smaczny koktajl, że lody szpinakowe z mlekiem kokosowym smakują doskonale, a uformowane własnoręcznie owsiane ciasteczka z owocami są najlepsze na świecie! By do jedzenia nie wpadły nam włosy, mieliśmy na głowie czapki kucharskie, a ubranie zasłaniały nam fartuchy w pięknej PCK-owskiej czerwieni. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy worko-plecaki z logo PCK, dyplomy uczestnictwa oraz urocze zabawki.
Magdalena Szmyd-Skórczewska, Anna Szewczyk
Zabawy karnawałowe klas 1-3
Karnawał to czas przepełniony zabawą i muzyką, a jego ważnym elementem są bale karnawałowe. Zabawa karnawałowa dla dzieci to dzień niezwykły, pełen radości, dostarczający wiele pozytywnych emocji i wrażeń. Tak też było u nas w szkole. Uczniowie klas 1-3 bawili się na balach karnawałowych w swoich klasach. W tym dniu dzieci przyszły w pięknych strojach i na początek prezentowały się w konkursie na najładniejsze przebranie karnawałowe. Stroje były barwne, oddawały nawet najdrobniejsze szczegóły wybranej postaci. Niektórych uczniów trudno było poznać, inni budzili podziw, a niekiedy nawet przerażenie. Koledzy i koleżanki nagradzali wszystkie przebrania gromkimi brawami.
Następnie przy wesołej i skocznej muzyce rozpoczęły się wspólne tańce, pląsy i korowody. Uczniowie według własnej inwencji tworzyli układy taneczne i ruchowe do różnych melodii. W tym dniu każdy przyniósł zdrowy poczęstunek dla siebie, ale mógł nim również obdarować swoich kolegów.
Zabawa była wspaniała, wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, jak i ich wychowawcom.
wychowawcy klas 1-3
Ozdoby choinkowe
Czas Świąt Bożego Narodzenia to szczególny czas życzliwości i miłości. Staramy się myśleć wtedy bardziej o innych niż o sobie. W tym roku dzieci klas I-III złożyły szczególne życzenia pobliskim przedszkolom, w których niegdyś byli wychowankami. Z pomocą nauczycieli i rodziców wykonali przepiękne ozdoby choinkowe. Prace były wyjątkowe, bo dzieci włożyły w nie dużo zaangażowania i serca. Powstały: bałwanki, mikołaje, kolorowe bombki, choinki,pozłacane szyszki, gwiazdki z masy solnej, a także ozdoby wykonane z papieru. Wszystkie upominki wraz z życzeniami od uczniów zostały dostarczone do przedszkoli. Spotkało się to z wieloma uśmiechami i radością.
Z najlepszymi życzeniami bożonarodzeniowymi:
wychowawcy klas I-III
wychowawcy świetlicy szkolnej
uczniowie klas I-III wraz rodzicami
„Śniadanie daje moc pierwszakom”
Regularne posiłki uczniów, w tym drugie śniadanie, są ważnym elementem zdrowego odżywiania. Dzięki niemu dzieci mają siłę i energię do nauki oraz zabawy, lepiej się koncentrują na wykonywanych zadaniach.
Dlatego też wychowawczynie klasy 1a i 1b postanowiły zachęcić swoich wychowanków i ich rodziców do przygotowania wspólnego, zdrowego śniadania w szkole.
Na „stole śniadaniowym” znalazły się kolorowe kanapki, owoce, warzywa, przeróżne sałatki, smaczne przekąski, zdrowe ciasteczka oraz pyszne soki.
Oprócz tego, przeprowadzono w klasach pogadanki na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się również, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest też, aby jeść pięć posiłków w ciągu dnia, o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb, a także pić wodę zamiast słodkich napojów gazowanych. Warto także uprawiać sport.
Śniadanie zjedzone wspólnie w klasie smakowało doskonale!!
wych. klasy 1a – Elżbieta Pizoń
wych. klasy 1b – Joanna Stępniak
Julia Wiązowska z klasy III A
zdobyła pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym „Chciałabym/chciałbym, żeby Bystrzyca i Zalew Zemborzycki…” w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2021” realizowanego przez Stowarzyszenie Społeczny Komitet Lubelskiego Święta Morza i Bystrzycy „Na Fali”.
Gratuluję!
Magdalena Szmyd-Skórczewska (wychowawca)
Moja własna matrioszka (Моя собственная матрёшка)
to dwujęzyczne zajęcia, w których 24 września 2021 r. uczestniczyli uczniowie klasy III A w Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS. Historię tej ręcznie malowanej rosyjskiej lalki, złożonej z szeregu drewnianych, wydrążonych w środku lalek, wkładanych jedna w drugą, pani prowadząca przedstawiła w języku polskim i rosyjskim. Chłopcom najbardziej podobały się laleczki piłkarzy, a dziewczynkom postaci ze znanych bajek.
W części warsztatowej uczniowie malowali swoje matrioszki farbami akrylowymi według przygotowanych wzorów lub własnego pomysłu.
Powstały piękne, wielobarwne dzieła w dwóch wymiarach – miła pamiątka minionych zajęć. Przy tej okazji rosyjska kultura stała się nam bliższa jako fragment kultury europejskiej.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Czy pobyt w szpitalu wiąże się ze stresem?
Zdecydowanie NIE! Przekonali się o tym uczniowie klasy III a, którzy 23 września br. uczestniczyli w projekcie XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki „Nie taki szpital straszny jak go malują“ realizowanym na Wydziale Nauk Ścisłych i Nauk o Zdrowiu KUL.
Trzecioklasiści w przemiłej atmosferze oswoili się ze szpitalną rzeczywistością. Uczniowie dowiedzieli się, kto pracuje w szpitalu i czym się zajmuje, jak wygląda podstawowy sprzęt medyczny (pulsoksymetr, ciśnieniomierz, stetoskop, maseczki tlenowe, wenflony itp.). W formie zabawy mogli zabandażować swojemu pluszakowi łapkę, podać zastrzyk czy asystować przy podłączeniu kroplówki.
Panie pielęgniarki, które szkoliły uczniów z udzielania pierwszej pomocy, ułożyły następujący wierszyk:
O szpitalu trochę wiemy,
Nie czujemy przed nim tremy,
Życie, zdrowie nam ratują,
Kiedy trzeba zoperują,
Mama ze mną będzie stale,
By nie było smutno wcale, (…)
Na pewno wszyscy wykorzystają swoje nowe pielęgniarskie umiejętności!
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Rozmyślając o przyszłości – klasy trzecie na XVII Lubelskim Festiwalu Nauki!
We wtorkowe przedpołudnie 21 września 2021 r. uczniowie klas III a i III b integrując się zdobywali nową wiedzę na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Uczestniczyli w zajęciach „Czy jeden instrument może zastąpić sto? O organach i unikatowości ich brzmienia“. Poznali największy instrument skonstruowany przez człowieka, usłyszeli charakterystyczne głosy organowe, a także zobaczyli, jak zbudowane są piszczałki. Dowiedzieli się, że dawni konstruktorzy chcieli zastąpić organami całą orkiestrę symfoniczną. Usłyszeli brzmienie organów w Auli Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a zajęcia świetnie przeprowadzili muzykolodzy, dla których organy nie mają tajemnic.
Na dziedzińcu uniwersytetu uczniowie złożyli kwiaty pod słynnym pomnikiem papieża Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego. O osobach uwiecznionych na pomniku opowiedział nam nasz ksiądz katecheta, który oprowadził nas po budynku uczelni.
Elżbieta Fiok
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Nagroda w literackim konkursie Popisz się talentem 2021!
„Wyobraź sobie, że stacja JUTRO TV wysyła Cię w przyszłość. Masz za zadanie napisać relację z tego, co tam zastałeś. Dlaczego napisać? Ponieważ kamery i twarde dyski źle znoszą podróż w czasie – tylko tekst pisany jest w stanie ją przetrwać! Do dzieła zatem! Zrelacjonuj, co przeżyłeś w świecie jutra, kogo spotkałeś, w jakich zdarzeniach uczestniczyłeś, co zaobserwowałeś. Koniecznie dodaj także własny komentarz – jak prawdziwy reporter!”- tak zaczynało się zadanie konkursowe piątej edycji największego w Polsce konkursu literackiego Popisz się talentem 2021 dla uczniów szkoły podstawowej.
Jury tegorocznej edycji konkursu wyłoniła 30 laureatów z całej Polski. Spośród 4023 nadesłanych prac wyłoniono 30 najlepszych opowiadań w dwóch kategoriach wiekowych.
Jednym z laureatów tegorocznego konkursu jest uczeń klasy 3a -Staś Makaruk. Popisał się on wizją, warsztatem literackim i poczuciem humoru. Opisana przez niego wersja przyszłości jest bardzo oryginalna i pomysłowa.
Nagrodą w konkursie jest literacki debiut. Już jesienią 2021 Staś otrzyma do rąk własnych pokonkursową książkę ze swoim tekstem. Szkole natomiast zostanie przyznany certyfikat „Szkoła wspierająca talenty”.
Oprócz laureata, uczennica klasy 3b- Antonina Jocek zdobyła wyróżnienie w tymże konkursie.
Jesteśmy dumni i niezwykle wzruszeni, że mamy tak zdolnych i kreatywnych uczniów.
Gratulujemy!
Joanna Stępniak-wychowawca klasy 3a oraz Elżbieta Pizoń- wychowawca kl 3b
Szkolny konkurs „Matematyczna sówka”
19 marca 2021r. odbył się pierwszy etap konkursu matematycznego dla uczniów klas trzecich „Matematyczna sówka”. Uczestniczyli w nim wszyscy trzecioklasiści naszej szkoły.
W wyniku klasowych eliminacji zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy przeszli do drugiego etapu konkursu.
Etap szkolny odbył się 24 maja 2021. Nasi mali matematycy wykazali się nie tylko zdolnościami arytmetycznymi, umiejętnością rozwiązywania nietypowych zadań, ale także logicznym i kreatywnym myśleniem.
Oto laureaci drugiego etapu konkursu:
I – miejsce: Maria Kasprzyk kl.3a
II – miejsce: Jan Borowiec kl.3a, Hanna Ulanowska kl.3a, Fabian Ściebura kl.3b
III – miejsce: Ilia Aleksandrov kl.3b, Igor Strug kl.3b
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
wychowawcy klas trzecich:
Joanna Stępniak i Elżbieta Pizoń
Konkurs EKO-MY
Z okazji Dnia Ziemi w klasach III odbył się konkurs plastyczny pt. „Eko-my”. Dzieci w swych pracach miały pokazać, w jaki sposób oni sami mogą dbać o planetę i chronić przyrodę. Młodzi ekolodzy wykazali się dużą wiedzą i zaangażowaniem. Przygotowali różnorodne i oryginalne prace plastyczne.
I miejsce zdobyli:
Hanna Ulanowska kl. III a, Michał Baranowski kl.IIIa oraz Wiktora Gazda IIIb
II miejsce:
Maksymilian Snopek kl. III a oraz Aleksandra Turyła kl. IIIb
III miejsce:
Bartosz Lewczak kl. IIIa oraz Anna Strąk kl. IIIb
Wyrożnienia:
Nina Kosmala kl. IIIa, Gabriela Budzyńska kl. IIIa, Maria Kasprzyk kl.IIIa, Stanisław Makaruk kl. IIIa oraz Marcin Mazur kl. IIIb i Barbara Iwanicka kl. IIIb
Gratulujemy!
W poniedziałek, 29 marca, w imieniu naszych uczniów przekazałyśmy podarunki wielkanocne podopiecznym Domu Pomocy Społecznej dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie w Lublinie. Dzieci z klas trzecich wykonały przepiękne kartki z życzeniami, pisanki i stroiki wielkanocne. Chciały w ten sposób sprawić, aby Święta Wielkanocne były czasem szczególnym i pięknym dla osób tam przebywających. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w pracę i wykazali się empatią oraz życzliwością w stosunku do drugiego człowieka. Brawo!
Wychowawcy klas trzecich
Rozwijamy swoje plastyczne zdolności….
Uczniowie klasy 2 A – Patrycja Misztak i Kacper Kowalczyk otrzymali wyróżnienia w konkursie plastycznym: Jak wyobrażam sobie Zalew Zemborzycki i rzekę Bystrzycę za 10 lat” w ramach projektu „Lubelskie Święto Morza i Bystrzycy 2020”.
Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka i Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Nagrodzonym Uczniom serdecznie gratuluję –
Wychowawca:
Magdalena Szmyd-Skórczewska
„Zdrowe drugie śniadanie w szkole”
O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia wiedzą już chyba wszyscy. Daje energię na start i pozwala dobrze zacząć dzień. Jednak po 3-4 godzinach spędzonych w ławce, zajęciach wychowania fizycznego, czy zabawach na przerwach brakuje uczniom sił i pojawiają się pierwsze oznaki zmęczenia. Aby uzupełnić zasoby energii i składników odżywczych niezbędnych do utrzymania odpowiedniego poziomu skupienia, prawidłowego myślenia i dobrego samopoczucia przygotowaliśmy w klasie 3a i 3b wspólne, odpowiednio zbilansowane drugie śniadania. Uczniowie przygotowali przepyszne sałatki, zdrowe kanapki, owoce, warzywa, soki i przekąski. Uczniowie klas trzecich odkrywali swoje talenty kulinarne, nakrywali do stołu i utrwalali zasady spożywania posiłków.
Wszystkie te działania związane były z realizacją projektu żywieniowo-kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu” i programu „Owoce i warzywa w szkole”.
Było nie tylko edukacyjnie, ale także smakowicie!!
wych. klasy 3a – Joanna Stępniak
wych. klasy 3b – Elżbieta Pizoń
Bal karnawałowy klas I-III
W tym miesiącu, w naszej szkole odbyły się bale karnawałowe. Każda klasa miała zabawę w swojej sali. Wzbudziły one u najmłodszych wiele radości. Odświętnie udekorowane sale lekcyjne stworzyły odpowiedni klimat.
Wśród uczestników trudno było rozpoznać uczniów. Rodzice zadbali o wspaniałe, różnokolorowe stroje. Uczniowie wcielili się w różne postacie. Na parkiecie dostrzec można było: wróżki, królewny, syreny, tancerki, a także policjantów, strażaków i superbohaterów,.
Podczas wspólnej zabawy były tańce, zabawy, quizy oraz konkursy, więc każdy miał okazję się wykazać.
Rodzice pomogli zorganizować pyszny poczęstunek, dzięki któremu dzieci mogły się posilić i bawić dalej.
Zabawę można zaliczyć do udanych, o czym świadczyły szerokie uśmiechy dzieci. Czas spędzony razem szybko minął i zadowoleni oraz pełni wrażeń uczniowie wrócili do swych domów.
Wychowawcy klas I-III
WYZWANIE ŚWIĄTECZNE
Wprawdzie już za późno na kalendarz adwentowy, ale przygotowaliśmy dla uczniów klas 1-3 wyzwanie świąteczne! Polegało będzie ono na wykonywaniu przez 3 dni zadań przez nas- Samorząd Uczniowski- wyznaczonych. Bez obaw, każdy z Was sobie z nimi poradzi! 🙂
Pierwsze zadanie wyślemy – 17.12.
Drugie zadanie – 18.12.
Trzecie zadanie – 21.12.
Naprawdę warto się postarać, ponieważ na wszystkich czekają punkty dodatkowe, a dla wygranych nagrody, które odbierzecie w szkole!
Zadania będą wysyłane przez dziennik elektroniczny do rodziców/opiekunów i wychowawców klas oraz będą pojawiały się na stronie Szkoły w zakładce „Wydarzenia, klasy 1-3”, a Wasze odpowiedzi będziecie odsyłać na podane w kolejnych dniach adresy e-mail. Ostatniego dnia akcji, w poniedziałek wieczorem na stronie szkoły ukaże się ogłoszenie wyników.
Wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w akcji ! 🙂 Samorząd Uczniowski
WYZWANIE ŚWIĄTECZNE- DZIEŃ PIERWSZY
Dzisiejszy dzień (17.12., czwartek) jest pierwszym dniem wyzwania świątecznego!
Pierwszym zadaniem jest stworzenie pracy plastycznej na jeden z podanych tematów; 1. „Pomoc rodzicom i bliskim w czasie świąt”
- „Moje wyobrażenie krainy Świętego Mikołaja”
- „Święta spędzone z bliskimi”
Z każdej kategorii zostanie wybrany jeden rysunek, który potem zostanie umieszczony na stronie szkoły, tak samo jak imiona i nazwiska zwycięzców. Wszyscy którzy wyślą obrazki otrzymają punkty dodatkowe.
Wybrane również zostaną po jednej osobie z każdej kategorii, osoby te otrzymają nagrody.
Prace przesyłajcie na jeden z podanych maili; NATTOMC65@edu.lublin.eu patradw89@edu.lublin.eu
W MAILU NALEŻY NAPISAĆ IMIĘ, NAZWISKO I KLASĘ UCZNIA.
Bardzo prosimy o jak najszybsze wysyłanie prac. Technika oraz format pracy jest dowolny 🙂 Termin wysyłania sobota (19.12.), do godz. 20:00.
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!
Samorząd uczniowski
WYZWANIE ŚWIĄTECZNE- DZIEŃ DRUGI
Drugim zadaniem, które Wam proponujemy jest przeczytanie dowolnej książeczki lub jej rozdziału i napisanie o tym, co przeczytaliście (kilka zdań lub więcej! :)). Uczeń, który wyślę najładniejszą pracę dostanie upominek, a wszyscy uczestnicy otrzymają dodatkowe punkty 😉
Prace przesyłajcie na jeden z podanych maili:
W MAILU NALEŻY NAPISAĆ IMIĘ NAZWISKO I KLASĘ UCZNIA.
Prace wysyłamy do godziny 20.00 w niedzielę (20.12)
Przypominamy również, że nadal można brać udział w pierwszym zadaniu!
Pierwsze prace już spłynęły! 🙂
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!
Samorząd uczniowski
WYZWANIE ŚWIĄTECZNE- DZIEŃ TRZECI (21.12, pn)- ZAKOŃCZENIE AKCJI
Dzisiejszy dzień (21.12, pn) jest trzecim i już ostatnim dniem wyzwania świątecznego! Trzecim zadaniem jest rozwiązanie zagadki i wysłanie jej rozwiązania na jeden z podanych maili:
Treść zagadki:
„Tradycja w Wigilię pod obrus każe wkładać to, co zwykła krówka w oborze zimą jadać. Co o takiego ?”
W MAILU NALEŻY NAPISAĆ IMIĘ NAZWISKO I KLASĘ UCZNIA.
Prace wysyłamy do godziny 17.00 w poniedziałek (21.12)
Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału!
Samorząd Uczniowski
OGŁOSZENIE WYNIKÓW KONKURSU PT. WYZWANIE ŚWIĄTECZNE (17 – 21.12)
Serdecznie gratulujemy laureatom naszych wyzwań w kategorii:
- Rysunków:
„Kraina świętego Mikołaja”: Ninka Małolepsza klasa 2a „Święta spędzone z bliskimi”: Zosia Rowińska – Zyga klasa 3a (Rysunków z 3 kategorii nie otrzymaliśmy)
- Recenzji książeczki lub jej fragmentu:
Nikola Florek klasa 2a
- Zagadka:
Kacper Dasko klasa 1a
(Wszyscy uczestnicy udzielili poprawnej odpowiedzi, dlatego zwycięzca został wylosowany)
Chcemy podziękować wszystkim, którzy brali udział za bardzo pomysłowe i kreatywne prace przesyłane do nas w ciągu ostatnich kilku dni!
Nagrody w postaci mini drobiazgów dla zwycięzców, będą do odebrania po powrocie do szkoły w bibliotece.
Raz jeszcze gratulujemy i życzymy Wesołych Świąt!
Samorząd Uczniowski
„Rodzic najlepszym ekspertem”
6 marca 2020 w klasie 2b odbyły się zajęcia przeprowadzone przez mamę Szymona, p. Magdalenę Toporowską – dr nauk biologicznych pracującą na Wydziale Biologii Środowiskowej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – na temat „Zawód biolog: Poznajemy tajemnice małych stworzeń”.
Zajęcia składały się z części teoretycznej, podczas której uczniowie dowiedzieli się, czym różnią się owady od stawonogów, a następnie poznali najbardziej popularnych przedstawicieli tych grup. Szczególnie zainteresowali się warunkami życia kleszczy, poznali miejsca, w których można je spotkać i dowiedzieli się, jak należy postępować, gdy znajdziemy je na swoim ciele. Druga część zajęć to praktyczne posługiwanie się mikroskopem. Uczniowie oglądali przyniesione preparaty, ale również martwe kleszcze, wszy i żywe rozwielitki.
Zajęcia były bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać ponownie, aby poszerzyć wiedzę przyrodniczą naszych uczniów.
Dziękujemy !!!
wych. klasy Elżbieta Pizoń
Konkurs plastyczny „Uroki zimy”
Uczniowie klasy 2a i 2b Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich w Lublinie wykonali prace na konkurs plastyczny „Uroki zimy”. Barwną i różnorodną ekspozycję tworzą prace, na których królują bałwanki, zimowe krajobrazy, drzewa i domy w lodowej szacie, zabawy dzieci na śniegu. Wszystkie dzieła plastyczne uczniów zostały wykonane techniką collage.
Komisja miała bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców, gdyż na konkurs wpłynęły 43 prace. Ocenie prac podlegały w głównej mierze: ich temat, oryginalność wykonania, technika i materiały wykorzystane do ich realizacji oraz samodzielność.
Komisja w składzie: Joanna Stępniak, Maria Świć i Elżbieta Pizoń przedstawiła następujące wyniki:
I miejsce: Martyna Dziedzic kl.2a, Marcin Mazur kl.2b
II miejsce: Nina Kosmala kl.2a, Alicja Jakubowska kl.2b
III miejsce: Julianna Czekas kl.2a, Barbara Iwanicka kl.2b
Wyróżnienia: Wiktoria Sztejno kl.2a, Zofia Rowińska-Zyga kl.2a, Stanisław Makaruk kl.2a, Marcel Gomuła kl.2a, Lena Gajak kl.2b
Laureatom serdecznie gratulujemy, zaś autorom wszystkich prac dziękujemy za udział w konkursie i zapraszamy do udziału w innych organizowanych przez nas konkursach.
Prace uczniów można oglądać od 11.02.2020r. na wystawie w Pracowniach Kultury Maki ul. Olchowa 8 w Lublinie.
Wychowawcy klas drugich: Joanna Stępniak, Elżbieta Pizoń
Świąteczne życzenia od klas pierwszych
16 grudnia 2019 roku uczniowie klas Ia i Ib spotkali się na wspólnym przygotowywaniu kolorowych, wielkoformatowych kart świątecznych z życzeniami dla całej Społeczności szkolnej. Dzieci doskonale współpracowały ze sobą, a efekt ich pracy był zachwycający.
Kartki rozwieszono w różnych widocznych miejscach w szkole.
Magdalena Szmyd-Skórczewska – wychowawca klasy Ia
Elżbieta Fiok – wychowawca klasy Ib
Mikołaj w klasie Ia
6 grudnia uczniów klasy Ia odwiedził Mikołaj, który przyniósł wszystkim dzieciom prezenty oraz list z zaproszeniem na wspólne wyjście na tańcobajki.
Radości było co niemiara.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Klasa Ia i ANIOŁY
Uczniowie klasy Ia chętnie zaangażowali się w wykonanie aniołów na szkolny konkurs na najpiękniejszego anioła, organizowany przez p. Annę Jakóbczyk – „Zaprośmy Anioły do Szkoły”. Podczas gdy uczniowie na zajęciach plastycznych wycinali, kleili i ozdabiali swoje aniołki, rodzice wykonali dużego klasowego anioła, który – jak się okazało – był największym, i oczywiście dla dzieci, najpiękniejszym aniołem.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Pierwszoklasiści i piernikowe świąteczne ozdoby
Jednym z elementów przygotowań świątecznych jest zdobienie pierników. W tym celu rodzice wszystkich pierwszaków wraz z dziećmi spotkali się 17 grudnia 2019 r., by wspólnie kontynuować tradycję. Wszyscy bardzo się starali, rysowali słodkie kolorowe szlaczki, przyklejali gwiazdki i inne ozdoby. Żeby bardziej poczuć magię nadchodzących Świąt, wszyscy wspólnie zaśpiewali wybrane przez uczniów kolędy. Gotowe pierniki uczniowie zanieśli do swoich sal lekcyjnych, gdzie spędzili następnie kilka chwil z wychowawcami i rodzicami.
Z życzeniami radosnych Świąt Bożego Narodzenia dla całej społeczności szkolnej
Elżbieta Fiok i Magdalena Szmyd-Skórczewska
Dziękujemy Samorządowi Uczniowskiemu
Już kolejny raz gościliśmy uczniów z Samorządu Uczniowskiego. Przyszli do naszej klasy 29 listopada z naręczem wróżb i zabaw, które z zaangażowaniem przeprowadzili. Wszyscy doskonale się bawiliśmy.
Uczniowie klasy Ia z wychowawcą
Dżungla przyjaźni
Uczniowie klasy Ia otrzymali w prezencie od Mikołaja zaproszenie na tańcobajki pt. „Dżungla Przyjaźni”. Wraz z księciem Maksymilianem II, synem Maksymiliana I – króla małej, ale bogatej wyspy na Atlantyku, oraz jego służącym wybrali się na wyprawę do dżungli amazońskiej, która stanowi dużą połać Ameryki Południowej. Wybrali się tam, by znaleźć przyjaciela. Mieli wiele przygód, po drodze spotykali groźne zwierzęta, gdy się zgubili, nie mogli skorzystać z telefonu komórkowego ani GPS-a, bo się rozładował, by na końcu przekonać się, że przyjaciela szukaliśmy daleko, a on był w pobliżu. Choć nie słyszał, rozumiał Maksymiliana, pisząc liściki, rozmawiał z nim, był przygotowany do podróży i bardzo dbał o swego towarzysza.
Uczniowie uczyli się słów piosenek i układów tanecznych z aktorami, śpiewali, pomagali, podpowiadając i ostrzegając przed niebezpieczeństwem. Doskonale przy tym się bawili.
Niespodzianką było pojawienie się Mikołaja, żeby zaś wszyscy nam w to spotkanie uwierzyli, towarzyszące dzieciom mamy wykonały wspólne zdjęcie.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Andrzejki w klasie 1a
– Kto zorganizuje najlepszą zabawę?
– Oczywiście RODZICE!
27 listopada 2019 r. uczniowie klasy 1a bawili się na zabawie andrzejkowej. DJ-em był tato Niny – przebrany za pirata pan Tomasz Małolepszy, a imprezę profesjonalnie poprowadziła p. Aneta Małolepsza. W oprawie, pomocy w zabawie, przyjęciu oraz sprzątaniu pomogli też inni nieocenieni rodzice.
Dzieci tańczyły, śpiewały, wróżyły, jadły, łapały bańki, jednym słowem na nudę nie było czasu. Odkryły też, że lubią się wspólnie bawić i to, że zawsze mogą liczyć na swoich Rodziców.
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Pierwszy dokument
Piątek 26 października 2019 r. był bardzo ważnym dniem dla uczniów klas pierwszych.
Uczniowie obu klas (Ia i Ib) spotkali się na wspólnej miniuroczystości, która rozpoczęła się wspólnym obejrzeniem filmu pt. „Polak mały“, przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.
Po obejrzeniu filmu i dyskusji o tym, co to znaczy być Polakiem i uczniem, panie wychowawczynie omówiły z uczniami wagę pierwszego dokumentu – legitymacji szkolnej, sytuacje, w których jest potrzebna oraz konieczność właściwego dbania o nią.
Swój pierwszy dokument pierwszoklasiści otrzymali od pani wicedyrektor Katarzyny Wagner.
Wszystkim PIERWSZAKOM, którzy są już pełnoprawnymi uczniami naszej Szkoły,
gratulują:
Magdalena Szmyd-Skórczewska – wychowawca klasy Ia
Elżbieta Fiok – wychowawca klasy Ib
Ćwiczenia, zdrowa rywalizacja i….
W czwartek 3 października klasy Ia i IVb gościły w Zespole Szkół Chemicznych w Lublinie. Starsi uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego zorganizowali konkurs malowania kredą oraz rozgrywki sportowe na pięknym orlikowym boisku. Organizatorzy zadbali, by goście mogli napić się ciepłej herbatki i posilić się ciasteczkiem, a żeby pamiętali o tym miłym dniu, otrzymali kolorowanki ufundowane przez Urząd Miasta Lublin.
Uczniowie cieszyli się, że mogli poznać Szkołę oraz pracę taty Oliwki i Niny, poćwiczyć ze starszymi uczniami oraz spędzić ze sobą dobry czas.
Agnieszka Gilewska
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Paulina Dziurdzia
Mariusz Śledź
Wycieczka klas drugich do Starego Gaju
Las o tej porze roku mieni się wszystkimi kolorami jesieni. Jest to miejsce, gdzie można pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować się i wyciszyć. Relaksowi sprzyja również zapach lasu, cisza przerywana szelestem drzew i od czasu do czasu odgłosami ptaków.
Uczniowie klas drugich, korzystając z pięknej pogody, 24 października 2019r. odwiedzili las. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały warstwy lasu i typową roślinność dla poszczególnych pięter. Drugoklasiści rozpoznawali drzewa, dowiedzieli się, dlaczego o tej porze roku liście zmieniają swój kolor i co to jest pomnik przyrody. Słuchali odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zbierali „skarby”, które pani Jesień zostawiła w lesie. Poznali roślinność rezerwatu przyrody „Stasin”.
Zmęczeni, ale zadowoleni wszyscy wrócili do szkoły, planując kolejne wyjście do lasu.
Elżbieta Pizoń
Joanna Stępniak
Warzywne kukiełki
17 października klasy 2a i 2b stworzyły na zajęciach kreatywnych warzywne kukiełki. Zadanie to realizowane było w ramach projektu żywieniowo – kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Dzieciom nie brakowało ciekawych pomysłów i były bardzo kreatywne. Z warzyw takich jak: cukinia, ogórek, dynia, kalarepa, ziemniak, pietruszka, marchew itp. powstały przepiękne, różnorodne kukiełki. Prace te można podziwiać na korytarzu pierwszego piętra w naszej szkole.
Elżbieta Pizoń, Joanna Stępniak
Zdrowe śniadanie uczniów klas drugich
W październiku 2019 roku uczniowie klasy 2a i 2b przygotowali zdrowe śniadania w swoich klasach w ramach realizowanego projektu żywieniowo – kulinarnego „Dobrze jemy ze szkołą na widelcu”. Był to bardzo ważny i pełen emocji poranek, a celem jego organizacji było zwrócenie dzieciom uwagi, jak ważne jest spożywanie pełnowartościowego drugiego śniadania. Tego dnia dzieci przyniosły do szkoły różne smaczne i zdrowe sałatki, kanapki, przekąski, warzywa, owoce. Były też zdrowe ciasta, babeczki, przygotowane z marchewek, dyni, bananów i miodu.
Drugie śniadanie w szkole, zjedzone w towarzystwie koleżanek i kolegów z klasy, było okazją do wzajemnego dzielenia się, wspólnych rozmów przy stole i smakowało znakomicie.
Joanna Stępniak
Elżbieta Pizoń
Po raz pierwszy na Lubelskim Festiwalu Nauki
18 września 2019 r. uczniowie klasy I A uczestniczyli w projekcie Odczuć świat inaczej, przygotowanym przez pracowników Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.
Wszyscy uczniowie z opaskami na oczach i słuchawkami na uszach przeszli przez „tor przeszkód“ , składający się z niedogodności, z którymi codziennie mają do czynienia osoby z ograniczonymi możliwościami słuchowymi i wzrokowymi. Zajęcia te uświadomiły nam i przybliżyły nas do świata wrażeń osób niepełnosprawnych.
W wolnych chwilach ciekawe zabawy prowadziła ciocia Maksyma, tata Igi pokazywał udogodnienia dla niewidomych na chodnikach, a mama Izy wraz z panią pedagog wspierały mnie, aby pierwsze wyjście pierwszaków było bezpieczne.
Za okazane wsparcie – dziękuję,
Magdalena Szmyd-Skórczewska
Olimpiada Sportowa
W dniu 10 czerwca odbyła się w naszej szkole „Olimpiada Sportowa”. Wzięły w niej udział klasy 3a, 3b.
Dzieci rywalizowały w różnych konkurencjach drużynowych, min. slalom z jajkiem, biegi, rzuty do celu. Następnie odbył się konkurs, w którym uczniowie rozwiązywali różne zagadki i zadania ukryte w balonach.
Na koniec dzieciom zostały wręczone medale oraz odbyła się loteria nagród. Olimpiadę zakończył wspólny grill, za co szczególnie dziękujemy naszej szefowej kuchni, Pani Hannie Muzaj.
Organizatorzy: Joanna Stępniak, Aleksandra Studzińska, Rafał Zarański.
Finał projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”
6 czerwca 2019 roku w Lubelskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyła się Gala finałowa II edycji projektu „Przedsiębiorcze dzieciaki”. Honorowym gościem Gali był Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk. Obecni byli również przedstawiciele innych firm działających na terenie Lublina, które wspierały realizację projektu, np. Samsung, IKEA, Ursus, Intrograf, Apis, Lubella, Europiek, MAIK, Lift Service, Poczta Polska i Pszczółka.
Podczas Gali dzieciaki wspólnie utworzyły z wykonanych wcześniej puzzli makietę „Lublin przyszłości”, a po części oficjalnej wszyscy uczestnicy projektu mieli niepowtarzalną okazję spróbować wypieków firmy „Europiek”, słodyczy „Pszczółki”, chrupiących paluszków firmy „Lubella”. Na świeżym powietrzu można było poskakać na dmuchanym traktorze „Ursus” i spróbować swoich sił w „prawdziwym” traktorze. Niektórzy skorzystali z pomocy wizażystek, które upiększały twarze dzieci kolorowymi farbkami. Nad całością imprezy czuwał Koziołek Biznesmen.
Było wesoło i bardzo kolorowo.
wych. klasy 1b Elżbieta Pizoń